MEVSİMİNE GÖRE SPOR

Kış mevsiminden bahara geçiş yaparken çoğumuzda bir yorgunluk, uyku hali, isteksizlik ve halsizlik yaşanır.

Bahar mevsiminde; her gün en azından yarım saatlik hafif yürüyüş yapmak hormonal dengeyi düzenleyerek, metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, yüzme, bisiklet gibi sporların yapılması da enerji kazanmanızı sağlar. Esneme egzersizleri ve yoga hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatır.

Özellikle bahar ve yaz döneminde düzenli olarak yapılan egzersizler, havanın soğumasıyla birlikte ve kış aylarında sıklıkla ihmal edilip bırakılıyor. Kimileri ise kapalı mekanlarda egzersiz yapmayı tercih ediyor. Oysa kış şartlarında da gerekli önlemler alınarak açık havada rahatlıkla egzersiz yapılabilir. Çünkü açık havada yapılacak egzersiz ile vücut zindeliği artıyor, kaygı ve depresif yapıda düzelme oluyor ve moral yükseliyor. Ayrıca soğuk havanın getirdiği ek yük nedeniyle kış aylarında yapılan egzersizlerde daha çok kalori harcanıyor. Kışın hızlı tempolu yürüyüşler, koşu, bisiklet, buz pateni ve kayak ile orta ve yüksek derecede egzersizlerde önemli miktarda ısı açığa çıktığı için vücudun soğuktan etkilenme oranı daha düşük oluyor.

Yaz aylarında; havaların ısınması ile birlikte spor yapmak da güçleşiyor. Yazın spor yaparken öğlen tam güneşin tepede olduğu zamanlarda spor yapmaktan sakınmalısınız. Sporunuzu sabah erken saatlerde ya da akşam saatlerinde yapmalısınız. En uygun spor yürüyüş ve koşudur. Bunun dışında yüzme de yaz aylarının vazgeçilmez sporudur. Ancak yaz aylarında terleme artacağından dolayı bol sıvı tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Sonbaharın gelmesi ile nemli ve sıcak günler sona erer. Spor yapmak her yaş için artık daha rahat hale gelir. Sonbaharda kamp ve doğa yürüyüşleri yaparak açık hava sporlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Herbalife Spor Sporcu Beslenme Ürünleri için tıklayınız. 

Herbalife Survivor

Herbalife Survivor’da

Herbalife Survivor

 

11 Mayıs Pazartesi gününe program yapmayın. Süprizlerle dolu bir programa hazır olun.

20:00’da TV8’de buluşalım.

 

Herbalife ürünleri hakkında bilgi almak için bize WhatsApp Hattımızdan ulaşabilirsiniz. 

BAŞARIYLA KİLO VERENLERİN 10 STRATEJİSİ

Kilo vermek ve kiloyu korumak, aynı madalyonun iki farklı yüzü gibidir. Kilo vermenize yardımcı olan alışkanlıklar, kilonuzu korumanıza da yardımcı olur.

1. Kendilerini Çok İyi Tanırlar Başarının anahtarlarından biri, stresliyken yemek veya açlıktan ziyade alışkanlık yüzünden tabağını bitirmek gibi size özel yüksek riskli durumları nasıl yöneteceğinizi bilmektir. Başarıyla kilo verenler, hangi durumların kendilerine zorluk çıkaracağını bilirler ve onlara karşı koymak için bir planları vardır.

2. Yoğun Egzersiz Yaparlar Ulusal Kilo Kontrolü Kayıtları’na göre kişiler, egzersiz yaparak haftada ortalama 2.000 kalori yakıyor. Bu ciddi rakama günde yaklaşık 60 ila 90 dakika, orta-yüksek yoğunlukta egzersiz yaparak ulaşıyorlar. En popüler egzersizleri ise günde ortalama 8-9 kilometrelik yürüyüşler.

3. Hedef Belirler ve Davranışlarını İzlerler Hedef belirlemek (kaç dakika yürüyeceğiniz, kaç kalori alacağınız veya kaç tane mekik çekeceğiniz gibi ölçülebilir hedefler) bu hedefleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi takip edebilmenize yardımcı olur. Başarıyla kilo verenler, ne kadar egzersiz yaptıklarını takip eder ve beslenme günlüğü tutarlar. Kendini izleme stratejileri büyük bir öneme sahiptir ve davranış değişikliklerine yönelik ihtiyaç duyulan geri bildirimi sağlar.

4. Düzenli Yemek Rutinleri Vardır Birçok kişi düzenli yemek yemediği için kilo sorunu yaşar. Başarıyla kilo verenler, düzenli aralıklarla yemek yemenin ve sadece aç olduklarında atıştırmanın başarı getireceğini söylüyor. Öğün atlamak genellikle ters teper. Düzenli yemek saatlerinin olması, uzun süre aç kalmamanıza ve bu da genellikle daha az atıştırmanıza veya daha küçük porsiyonlara yönelmenize neden olur.

5. Az Yağlı ve Besleyici Bir Beslenme Düzenleri Vardır Şaşırtıcı değil; yüksek kalitede bir beslenme düzeni (bol miktarda protein, meyve, sebze ve kepekli tahıl) tok tutar. Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar doyurucudur ve kalorileri de nispeten düşüktür. Yeterli miktarda protein almak önemlidir çünkü protein son derece doyurucudur ve öğünler arasında acıkmanızı engeller.

6. Porsiyon Kontrolü Uygularlar Doymak yerine, açlık hissetmediğiniz noktaya gelmek için ne kadar yemeniz gerektiğini tespit ederek porsiyonlarınızı önemli ölçüde küçültebilirsiniz. Porsiyon kontrol stratejilerinden bazıları daha küçük tabaklar kullanmak, tencereyi masaya getirmek yerine tabağınızı mutfakta hazırlamak ve protein shake’leri gibi öğün yerine geçen ürünleri kullanmaktır.

7. Stres Yönetimi Uygularlar Stresliyken rahatlamak için yemek yemek sık yapılan bir şeydir. Fakat sonrasında kendimizi suçlu hissederek stres yapmamıza, bu stres nedeniyle de tekrar yediğimiz bir döngü içine girmemize neden olur. Başarıyla kilo verenler, stresi azaltmanın farklı yollarını bulurlar. Egzersiz yapar, arkadaşlarını arar veya bazı meditasyon ya da derin nefes tekniklerine başvururlar.

8. Tutumlarını Düzeltirler Başarıyla kilo veren birçok kişi beslenme düzeni ve kilo kaybı hakkındaki düşüncelerini değiştirmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Bazıları şişman olmanın “genlerinde” olduğunu ya da geçmişte hiç başarılı olamadıkları için kilo veremeyeceklerini düşünüyormuş. Sonuç olarak bu durumla yüzleşerek, kilo verme ve kilo korumada başarılı olmanın bir dizi küçük adımdan ve kendilerini ömür boyu sağlıklı bir yaşam biçimine adamaktan geçtiğini kabul ettiler.

9. Bir Planları Vardır ve Planlarına Sadık Kalırlar Genel olarak nasıl yediğiniz ve ne sıklıkta egzersiz yaptığınızı belirleyen bir rutin oluşturduktan sonra bu rutine her gün uyun. Kilo vermiş ve kilo korumada başarılı olan insanlar tatillerde veya restoranlarda bunu uyguluyor, dışarıda daha az yemek yiyor ve evde yemek hazırlayarak yediklerini kontrol etmeyi tercih ediyorlar. Birçoğu dışarıda daha az yemek yiyor, çünkü evde yemek hazırlayarak yediklerini kontrol etmeyi tercih ediyor.

10. Çevrelerini Kontrol Etmeyi Öğrenmişlerdir Başarıyla kilo verenler, sorun yaratabilecek durumları nasıl kontrol edebileceklerini öğrenirler. Evdeki buzdolabında veya dolapta, restoranlarda, iş yerinde veya marketteki yiyecekler kontrol edilebilir ortamlardadır. Bu ortamlarda kontrol sahibi olmak için evde “güvenli” yiyecekler bulundurun. İstediğiniz sağlıklı yemekleri yiyebileceğiniz restoranları tercih edin, ofise uygun yemekler götürün ve markete gitmeden önce alışveriş listesi hazırlayın.

Susan Bowerman Herbalife Beslenme Danışmanı

 

Kilo Kontrol Programlarımız ve Profesyonel Koçluğumuz hakkında bilgi almak için tıklayınız.

KIRMIZI AŞKI

250 ml Yarım Yağlı Süt (%1,5 yağ)
3 Adet Vişne (taze ya da donmuş)
3 Adet Böğürtlen (taze ya da donmuş)
3 Adet Ahududu (taze ya da donmuş)
1/2 Dilim Karpuz (yarım avuç içi büyüklüğünde) 4 Yaprak Taze Nane
2 Çorba Kaşığı (26 g) Herbalife Formül 1 Vanilya Aromalı Shake Karışımı

Tüm malzemeleri karıştırıcıya (blender) ekleyin ve istediğiniz kıvama gelinceye kadar karıştırın. Hemen servis edin. Servis bardağınızı taze nane yaprakları ile süsleyebilirsiniz.

Servis önerisi: Süte birkaç parça buz ekleyerek karıştırın. Buzlar yeterince parçalandıktan sonra tüm malzemeleri ekleyerek istediğiniz kıvama gelinceye kadar karıştırın.

Besin Değerleri:

Enerji: 299kkal | Protein: 19g | Karbonhidrat: 37g | Yağ: 7g

Formül 1 Besleyici Shake Karışımı Vanilya Aromalı

EYLÜL İÇİN POZİTİF ENERJİ LİSTESİ!

Deniz, kum, güneş ve bolca tatille muhteşem bir yaz geçirdiğinize eminiz! Ancak artık tatil bitti ve yeni bir yıla başlama vakti geldi.

Yeni sezona enerji depolayarak girmek ve yepyeni başlangıçlara adım atmak için sizi motive edecek bir liste hazırladık.

Yeni bir beslenme planı oluşturun: Yazın yorgunluğunu üzerinizden atacak bol vitamin ve mineral içeren taze gıdalardan oluşan bir beslenme düzenine geçin. Hem fazlalıklardan kurtulun hem de enerjinizi arttırın.

Spora başlayın: Bu sene bedeninizi daha aktif tutun. Seveceğiniz ve hayat rutininize ekleyeceğiniz bir spor dalı seçin ve uygulamaya geçin.

Ajandanızı aktif tutun: Eylül ayında şehre dönen arkadaşlarınızla güzel vakitler geçirin. Hem işinize hem de sosyal hayatınıza dengeli vakit ayırın.

Yeni tarifler deneyin.

Hedeflerinizi bir kenara yazın: Ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler koyarak yeni dönemde kendinizi geliştirme yolunda adımlar atın. Gerçekleşen hedeflerinizi gördükçe daha iyi hissedeceksiniz.

Sabah yogasını deneyin: Eminiz! Çok seveceksiniz.

Cildinize zaman ayırın: Güneşten yıpranan cildinize yoğun bakım uygulamak iyi gelecektir. Bir günü sadece kişisel bakımınıza ayırın.

Uzun yürüyüşlere çıkın: Hem ruhunuza hem de bedeninize çok iyi gelecek.

Yeni bir müzik listesi oluşturun: Yeni sezona yeni şarkılarla girmek size iyi gelecektir.

Rekabet için BESLENME: Dayanıklılık Sporlarıyla Uğraşanlar 7/24 Yakıta İhtiyaç Duyarlar

Dayanıklılık sporu yapıyorsanız, en iyi şekilde performans gösterebilmek için birtakım özel beslenme ihtiyaçlarınız olacaktır.

1. Sabahları yakıt alın. Antrenman ve yarışlar vücudu yıpratır ve güne karbonhidratlar, protein, vitaminler ve mineraller açısından dengeli ve sağlıklı bir öğünle başlamak, performansınız için güçlü bir temel oluşturur.

2. Vücudunuzdaki sıvı miktarı, atletik performansınızı doğrudan etkilediği için sıvı depolarınızı doldurmanız son derece önemlidir. Elektrolitler de kasların fonksiyonunu destekler ve vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olurlar. Yarışlar sırasında da sıvı alınması önemlidir ancak vücudunuzun sıvı dengesinin her zaman ideal seviyede olmasını sağlamak ve yarışın bir sonraki aşamasına geçmeden önce sıvı eksikliği çekmemek için gün boyu sıvı almayı ihmal etmemeniz gerekir. Sporcu içecekleri gereken sıvının yanı sıra terle kaybettiğiniz elektrolitleri de yerine koymanızı sağlar. Ayrıca yarış sırasında kasların çalışmasına yardımcı olmak için karbonhidrat da içerir.

3. Karbonhidratlar egzersiz sırasında ihtiyacınız olan temel yakıtı sağlar ve vücudunuzun performansını sürdürmesi için son derece önemlidir. Bir dayanıklılık yarışının kralı kaloridir ve iyi bir performans için yeterli miktarda kalori almanız gerekir. Yarış öncesinde ve sırasında bol miktarda karbonhidrat almaya özen gösterin. Birkaç gün süren yarışlara katılan sporcuların iyi beslenmesi, aynı zamanda vücudun kolay toparlanmasını sağlar. Egzersiz sırasında karbonhidratların yanı sıra az miktarda protein almak vücudun toparlanma hızını artırmaya yardımcı olur.

4. Yarış sonrasında, vücudunuzun toparlanmaya başlaması için doğru miktarlarda karbonhidrat ve protein alması gerekir. Toparlanma iki katmanlı bir süreçtir ve glikojen depolarının yenilenmesi için karbonhidrat, yıpranan kasların onarılması için de protein gerektirir.

5. Yarışlar sırasında beslenme ihtiyaçlarınız zirveye çıktığı için yalnızca beslenmeyle bu ihtiyaçları karşılamanız güç olabilir. Fakat yine de, gıda takviyelerinin yalnızca bundan ibaret olduğunu düzenli ve sağlıklı beslenmeyi desteklediğini unutmamamız gerekir. Sporcu olarak, aldığınız kalori ve besinlerin büyük bir kısmını sağlıklı, “iyi” karbonhidrat kaynakları olarak değerlendirilen işlenmemiş tam tahıllı gıdalardan, meyve ve sebzelerden almanız ve protein ihtiyacınızı da işlenmemiş et, balık, az yağlı süt ürünleri ve bezelye gibi bitkisel kaynaklardan gidermeniz son derece önemlidir.

 

Herbalife Sporcu Beslenme Ürünleri 

Sağlıklı yaşam Bloğu

KAHVALTI ALIŞKANLIĞI EDİNMEK İÇİN 5 ÖNERİ

Düzenli kahvaltı yapanlar için bu sözler adeta birer rehber niteliğindedir. Peki ya kahvaltıyı atlıyorsanız? Bu sözleri her duyduğunuzda suçluluk duygusuna kapılırsınız. Kahvaltı etmeniz gerektiğini bilirsiniz ancak siz saatlerdir uyanık olduğunuz halde mideniz hâlâ uykudaysa bu zordur. Kahvaltının önemli olduğunu ve sabah doğru besinleri tüketmenin “gün boyu ışıldamanıza” yardımcı olabileceğini siz de biliyorsunuz. O halde, esas soruya gelelim: Neden aç değilsiniz? Ve kahvaltı alışkanlığını bugünden edinmeye başlamak için yapabileceğiniz bir şey var mı?

Güne Kahvaltıyla Başlamak

Sabahları yemek görmeye tahammül edemediğiniz düşüncesi yanıltıcı olabilir. Bazen bu durum, sadece uzun süreli alışkanlıklardan kaynaklanır ve tek sorun, kahvaltı alışkanlığını benimsememiş olmanızdır. Güne kahvaltısız başlayabildiğiniz için kendinizi aslında kahvaltı yapmaya ihtiyaç duymadığınız fikrine inandırırsınız. Sabah aç olmamanızın nedeni, her akşam mükellef bir yemeğin ardından gece yatana kadar abur cubur yemeniz de olabilir. Belki de kahvaltıda sunulan alternatiflerin size göre olmadığına veya belki de sabah saatlerini kahve veya çay ile geçirmenin yeterli olacağına inanıyor olabilirsiniz. Ancak her ne kadar gece boyunca uyuyor olsanız da, vücudunuz sistemin çalışmasını sürdürebilmesi adına gün boyu depoladığı yakıtı siz uykudayken tüketir. Ve uyku sırasında uzunca bir süre hiçbir şey yemediğinizden, sabah depoyu doldurmazsanız hem egzersiz hem de iş yerindeki görevleriniz için ihtiyaç duyduğunuz zihinsel ve fiziksel enerjiden yoksun kalırsınız. Ancak sorun bu kadarla da kalmıyor. Kahvaltı alışkanlığının etkili bir kilo yönetimi ve genel anlamda iyi beslenme alışkanlıklarıyla ilişkili olduğu biliniyor. Bu nedenle kilo vermekte başarılı olan ve kilosunu koruyabilen kişilerin büyük bir çoğunluğu hemen hemen her gün kahvaltı yapanlardan oluşuyor. Ayrıca kahvaltıyı atlayan kişiler, rutin olarak kahvaltı eden kişilere kıyasla daha fazla yağ, kolesterol, kalori ve şeker alırken, daha az meyve ve sebze tüketiyorlar. İşte “gün boyu ışıldamanız” için sabahları kahvaltı yapma alışkanlığı edinmenize yardımcı olacak bazı öneriler:

Küçük ve Hafif Başlayın

Besin değeri yüksek olan, sindirimi kolay gıdalardan küçük porsiyonlar tüketerek başlayın. Meyveli bir protein shake, bir parça yağsız beyaz peynir veya bir parça meyveyle birlikte bir haşlanmış yumurta başlangıç için uygun olabilir.

Biraz Protein Ekleyin

Tokluk hissi vermesinin yanı sıra zihinsel olarak uyarılmanızı sağlaması nedeniyle proteine önem vermelisiniz. Yapılan çalışmalar, sabahları protein açısından zengin bir kahvaltı edenlerin akşam daha az kalori (~200 kalori) aldıklarını ortaya koymuştur.

Öğünü Küçük Porsiyonlara Bölün

Bütün bir öğünü bir anda tüketmeniz gerekmiyor. Sabah önce shake içebilir veya beyaz peynir veya yumurta yiyebilir, meyve ve sebzeyi bir saat sonra tüketebilirsiniz.

15 Dakika Erken Kalkın

Her sabah kapıdan telaşla çıkanlar için ekstra 15 dakika büyük bir fark yaratacaktır. Hızlı bir öğün hazırlamak için zamanınız olacak ve vücudunuza, uyanması için zaman tanımış olacaksınız.

Sadece Çay ve Poğaça ile Yetinmeyin

Pek çok insan bir kafeye girip hamur işi seçeneklerinden biriyle birlikte bir bardak çay aldıklarında çok fazla kalori almadıklarına inanır. Ancak son derece masum görünen bu seçenek ile sisteminize yaklaşık 550 kalori alırsınız.

Herbalife Shake ile kilo kontrol

KADINLARIN DA PROTEİNE İHTİYACI VAR

Protein vücudumuzda sudan sonra en çok bulunan maddedir. Kaslar, kemikler, eklemler, cildimiz, saçlarımız, iç organlarımızın pek çok bölümü, neredeyse vücudumuzun her parçasında protein bulunur. Kanda oksijen taşıyan hemoglobinin yapısında da bağışıklık sistemimizin önemli hücrelerinde de sindirim sistemimizdeki enzimlerin fonksiyonel kısımlarında da proteinler yer alır. Egzersiz yapan insanların hem egzersiz sırasında hem egzersiz sonrasında kaslarında ortaya çıkan hasar ve onarımlar için proteine ihtiyaçları vardır. Vücudumuzun yapı taşı olan proteinlerin en küçük yapı taşları da aminoasitlerdir. Spor yapan ve kaslarını artırmak, güçlendirmek isteyen pek çok kişi için aminoasit kelimesi tanıdık gelebilir. Ama her aminoasit aynı değildir, her birinin farklı görevleri olduğu gibi tüketilmeleri ile ilgili farklılıklar da vardır. Esansiyel aminoasit dediğimiz grup, mutlaka her gün diyetimizde bulunması gereken proteinlerdir. Onlar olmadan kaslarımızın güçlenmesi bir yana vücudumuzun düzgün çalışması bile mümkün olmaz. Özellikle hayvansal proteinler ve süt ve süt ürünleri esansiyel aminoasit açısından zengin kaynaklardır.

Düzenli spor yapan kadınların da en az erkekler kadar düzenli protein almaları gerekiyor. Protein tüketmek ya da protein desteği denince akla hemen kas yığını erkekler gelmemeli. Düzenli egzersiz yapan, vücudunun diri ve sıkı olmasını arzulayan, sağlığına önem veren kadınların her gün vücut ağırlıklarının kilogramı başına en az 0.8 gram protein tüketmeleri gerekiyor. Eğer orta ya da daha yüksek aktivitede spor yapıyorsanız bu miktarı kilo başına 1.2 ila 1.5 gr düzeylerine çıkarabilirsiniz.

Aslında düzenli ve sağlıklı beslendiğinizi düşünüyor olsanız bile bazen vücudunuz size daha fazla proteine ihtiyacı olduğuna dair işaretler gönderebilir. Örneğin kadınların çok sıklıkla şikayetçi oldukları saç dökülmesi probleminin nedenlerinden birisi de yeterince proteinden zengin beslenmemek olabilir. Aynı şekilde ciltte ortaya çıkan esneklik sorunları, erken kırışıklıklar ve tırnaklarda zayıflama gibi durumlar da sizin daha fazla proteine ihtiyacınız olduğunu gösteren bir işaret olabilir.

Sık sık hastalanıyorsanız, hafif bir serinlik ya da rüzgardan sonra hapşırmaya başlıyor, spor salonunda biraz fazla çalışsanız dönüşte halsizlik, yorgunluk, hafif ateş ve kırıklık hissediyorsanız, siz siz olun ve günlük protein tüketiminizi gözden geçirin, bağışıklık sisteminizi zayıf düşürmeyin.

Kadınlarda sık rastlanan bir şikayet de vücudun ödem toplamasıdır. Aslında ödem, çoğu zaman yeterli proteine sahip olmayan hücrelerden, hücrelerarası ortama sızan sıvının yer çekimi etkisiyle bazı bölgelerde, mesela ayak bileklerinde vb toplanmasıdır. Yeterli protein alımı, bu sıvının dışarı sızmasını engelleyebilir ve ödemden kurtulmanıza bir çözüm getirebilir.

Aşırı protein tüketimi hiçbir soruna çözüm değildir, bunu da unutmamalı! Özellikle aşırı miktarda kırmızı et tüketimi, hem de yağlı olursa kolon kanseri gibi bazı durumlara da yol açabilir. Siz siz olun, her gün düzenli olarak ve tüm öğünlere yayılmış şekilde yeterli ve kaliteli protein tüketmeyi ihmal etmeyin. Eğer fırsat ya da zaman eksikliği yaşıyorsanız, o zaman da güvenilir markaların size uygun protein desteklerinden yararlanmanız da sakınca yok. İster içeceklerinizde, isterseniz yoğurt veya sütlü tatlılarınıza ekleyerek daha da lezzetli seçenekler yaratabilirsiniz.

 

Herbalife Öğün Yerine Geçen Besleyici Shake
Herbalife Formül1 Sport
Herbalife Rebuild Strength

İYİ BESLENMENİN SAÇ SAĞLIĞINA ETKİLERİ

İYİ BESLENMENİN SAÇ SAĞLIĞINA ETKİLERİ

Herkesin saçı kendine özeldir. Düz, kabarık veya dalgalı olabilir ve herkesin beğenisi de farklıdır. Bazıları uzun ve hacimli buklelerden hoşlanırken, diğerleri kısa ve düz bir görünümü tercih eder. Stiliniz ne olursa olsun, uzmanların üzerinde anlaştığı bir konuyu dikkate almalısınız. Farklı protein, vitamin ve mineralleri içeren sağlıklı bir beslenme programı, saçımızın sağlığı ve görünümü üzerinde olumlu etki yaratabilir. Saçımızın genel sağlığı, beslenme biçimimizle doğrudan bağlantılıdır.

Sağlıklı Saç Nedir?

Dolgun, hacimli, kolay şekillendirilebilen, parlak, yumuşak ve ipeksi saç, sağlıklıdır. Sağlıklı saç, istisnasız her bir saç folikülünden çıkar. Güçlüdür, kolay kırılmaz ve sağlıklı saç derisinin üzerinde büyür. Saçınızın sağlıklı olmak için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için dengeli beslenmeniz gerekir.

Proteinin Gücü

Saçın temel yapı taşı olan keratin; saç, cilt, diş ve hatta hayvanların boynuzlarının önemli bir bileşeni olarak kabul edilen bir protein grubudur. Saçın neredeyse %95’i keratinden oluşur. Bu nedenle, saç sağlığını korumak için yeterli miktarda protein almak gerekir. Protein içermeyen şok diyetler veya sağlıksız beslenme alışkanlıkları saça zarar verebilir ve hatta saç dökülmesine neden olabilir. Fakat endişelenmeye gerek yok çünkü tavuk, et, yumurta, balık, kabuklu yemiş ve diğer kaynaklardan yeterli miktarda protein almak, sorunu çözmeye yetecektir. Ya da güne lezzetli bir shake ile başlayıp akşamüstü de atıştırmalık olarak protein barı tercih etmek de yeterli bir çözüm olabilir.

Beslenme ve Saçınız

Protein sağlıklı saçlar açısından son derece önemli ancak bu kadarla bitmiyor. E, D ve C vitaminlerinin yanı sıra demir, bakır, magnezyum ve selenyum gibi minerallerin faydası da göz ardı edilmemeli. Bu besin maddeleri, keratin üretiminde rol oynadıkları için beslenme programınıza bunları da eklemeye özen göstermelisiniz. Bu besin maddelerinin yeterli düzeyde alınmaması, saç sağlığına zarar verebilir ve saç dökülmesine yol açabilir. Yediğiniz gıdalara dikkat edin. Günlük diyetinizde yeterince vitamin ve mineral alamıyorsanız,vücudunuza (tabii saçınıza da) ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için düzenli olarak multivitamin kullanın. Doğru saç bakım ürünlerini kullanmak da önemli. Antioksidan vitaminler, shea yağı ve aloe vera gibi doğal nemlendirici içerik maddeleri bulunduran ancak sülfat içermeyen ürünleri tercih edin.

Saç hakkında bilinmeyen gerçekler;

  • Bir saç teli, ıslakken normal uzunluğunun %30’una kadar esneyebilir. Bu nedenle saçı yıkadıktan sonra çok sert taramamak ya da fırçalamamak gerekir.
  • En nadir bulunan saç rengi olan kızıl saç, dünya nüfusunun yaklaşık %1’inde görülür. Sarı saçın oranı yaklaşık %2’dir ve siyah, en yaygın rastlanan saç rengidir.
  • Duştan sonra giderin üzerinde toplanan saçlarınızı görünce canınız mı sıkılıyor? Sıkılmasın. Ortalama bir insanın başında 100.000 ila 150.000 saç teli bulunur. Her gün 40 ila 150 saç telinin dökülmesi normaldir. Ayrıca, ömür boyunca dökülen saçların yerine genellikle yaklaşık 20 kez daha fazla saç çıkar.
  • Tek bir saç telinin ömrü 5 yıl kadardır. Bu nedenle, iyi bir şampuan ve saç kremi kullanarak saçınıza bakım yapın. Saçı güçlendirdiği klinik olarak kanıtlanan ürünleri tercih edin ve gereğinden fazla kurutarak ve şekillendirerek saçınıza zarar vermekten kaçının.
  • Saçın ölü olmayan tek kısmı baş derisinin içindedir. Bu nedenle, kan dolaşımını hızlandırmak için saçı yıkarken baş derisine nazikçe masaj yapmak gerekir. Hem faydalıdır hem de kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Unutmayın, en güzel cilt (ve saç) her zaman en sağlıklı olandır.

HERBALIFE BESLENME ÜRÜNLERİ İÇİN TIKLA

 

EKŞİ ELMALI LEZZET

250 ml Maden Suyu (soğuk)
1/4 Yeşil Elma
1 Yemek Kaşığı Rende Salatalık (çeyrek salatalık rendesi) 4 Damla Misket Limonu
6 Yaprak Taze Nane
2 Çorba Kaşığı (26 g) Herbalife Formül 1
Vanilya Aromalı Shake Karışımı

Tüm malzemeleri karıştırıcıya (blender) ekleyin ve istediğiniz kıvama gelinceye kadar karıştırın. Hemen servis edin. Servis bardağınızı taze nane yaprakları ile süsleyebilirsiniz.

Servis önerisi: Maden suyuna birkaç parça buz ekleyerek karıştırın. Buzlar yeterince parçalandıktan sonra tüm malzemeleri ekleyerek istediğiniz kıvama gelinceye kadar karıştırın.

Besin Değerleri:

Enerji: 120kkal | Protein: 10g | Karbonhidrat: 13g | Yağ: 2g

Formül 1 Besleyici Shake Karışımı Vanilya Aromalı