MEVSİMİNE GÖRE SPOR

Kış mevsiminden bahara geçiş yaparken çoğumuzda bir yorgunluk, uyku hali, isteksizlik ve halsizlik yaşanır.

Bahar mevsiminde; her gün en azından yarım saatlik hafif yürüyüş yapmak hormonal dengeyi düzenleyerek, metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, yüzme, bisiklet gibi sporların yapılması da enerji kazanmanızı sağlar. Esneme egzersizleri ve yoga hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatır.

Özellikle bahar ve yaz döneminde düzenli olarak yapılan egzersizler, havanın soğumasıyla birlikte ve kış aylarında sıklıkla ihmal edilip bırakılıyor. Kimileri ise kapalı mekanlarda egzersiz yapmayı tercih ediyor. Oysa kış şartlarında da gerekli önlemler alınarak açık havada rahatlıkla egzersiz yapılabilir. Çünkü açık havada yapılacak egzersiz ile vücut zindeliği artıyor, kaygı ve depresif yapıda düzelme oluyor ve moral yükseliyor. Ayrıca soğuk havanın getirdiği ek yük nedeniyle kış aylarında yapılan egzersizlerde daha çok kalori harcanıyor. Kışın hızlı tempolu yürüyüşler, koşu, bisiklet, buz pateni ve kayak ile orta ve yüksek derecede egzersizlerde önemli miktarda ısı açığa çıktığı için vücudun soğuktan etkilenme oranı daha düşük oluyor.

Yaz aylarında; havaların ısınması ile birlikte spor yapmak da güçleşiyor. Yazın spor yaparken öğlen tam güneşin tepede olduğu zamanlarda spor yapmaktan sakınmalısınız. Sporunuzu sabah erken saatlerde ya da akşam saatlerinde yapmalısınız. En uygun spor yürüyüş ve koşudur. Bunun dışında yüzme de yaz aylarının vazgeçilmez sporudur. Ancak yaz aylarında terleme artacağından dolayı bol sıvı tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Sonbaharın gelmesi ile nemli ve sıcak günler sona erer. Spor yapmak her yaş için artık daha rahat hale gelir. Sonbaharda kamp ve doğa yürüyüşleri yaparak açık hava sporlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Herbalife Spor Sporcu Beslenme Ürünleri için tıklayınız. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir