GÖZALTI TORBALARINDAN NASIL KURTULURSUNUZ?

Sizi bilmem ama ben bazen sabah uyanıp aynaya baktığımda kendimi tanımakta güçlük çekiyorum. Özellikle dışarıda geç saatlere kadar eğlendiğim gecelerin sabahında böyle oluyor. Sebebi her ne olursa olsun, kimse gözlerinin altında torbalarla uyanmak istemez. Bu torbalar bizi yorgun, stresli ve söylemek istemiyorum ama YAŞLI gösterir. İşte gözaltı torbalarıyla mücadelede işinize yarayacak dört basit ipucu:

  • Yatmadan en az 2-3 saat önce sıvı almamaya özen gösterin. Gözaltı torbalarının en önemli nedeni, sıvı toplanmasıdır. Göz etrafındaki cilt çok ince ve hassas olduğu için, sıvı birikmeye başladığında bu kısımda şişkinlik olabilir. İnanın, bu hiç de güzel bir görüntü değildir.
  • Düz yastıklar dostumuz değil! Son yıllarda geceleri söylediğim bir tekerlemeyi paylaşmak isterim: “Yastığım dolgun olsun, sabah yüzüm şiş olmasın.” Düz yastıklar, sıvı tutulumunun gözlerin etrafında toplanmasına izin verir. Daha dolgun bir yastıkla kafanızı biraz yüksekte tutarsanız sıvıların birikip gözaltı torbasına neden olmasını engelleyebilirsiniz.
  • Alkol ve tuz alımını sınırlı tutmaya gayret edin. Her ikisi de sıvı kaybına yol açarak gözaltı torbalarına ve şişliğe katkıda bulunur. Vücudumuz susuz kaldığında, savunma mekanizması devreye girerek su depolamaya başlar. Bu sıvı da gözlerimizin etrafında birikir. Alkol ve tuzu azalttığınızda farkı göreceksiniz.
  • Yorgunluğun bu durumda ciddi bir payı olduğunu kabul edelim. Hepimiz bilgisayar ve televizyon karşısında olması gerekenden fazla zaman geçiriyoruz. Halbuki hem gözlerimizi hem de vücudumuzu dinlendirmeliyiz. “Güzellik uykusu” kavramının bir sebebi olduğunu unutmayıp, bol bol güzellik uykusuna yatarsak gözaltı torbalarına veda etmemiz kolaylaşacaktır. Alerji, kalıtım, hormonal değişiklik ve beslenme biçimi de dahil olmak üzere gözaltı torbalarına etki eden birçok unsur mevcuttur. Son ipucu hepsinden pratik: Eğer gözaltı torbalarınızı kimsenin fark etmesini istemiyorsanız, güneş gözlüğü alın. Muhteşem görüneceksiniz ve kimse bütün gece dans ettiğinizi anlamayacak.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir